Home » ବ୍ୟବସାୟ » ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲର ତିଆରି କରିଛି ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ

ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲର ତିଆରି କରିଛି ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ

ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲର ତିଆରି କରିଛି ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାରର ସଫଳତାରେ, ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦ଟି ରୋବୋଟିକ ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ର୍ରତିରୋପଣକରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଛି । ଆମ୍ରିର କ୍ଲିନିକାଲ ଉକ୍ରର୍ଷତା ଓ ବୈଷୟିକ ଉନ୍ନତି, ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ ଏବଂ ମିଳିତ ପ୍ରତିସ୍ଥାପନ ଏବଂଓଡ଼ିଶାକୁ ଏକ ଭୂମିପୂଜନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଆଣିବା ହେଉଛି ଏହି ଚିହ୍ନ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଗତି ଆଧୁନିକ ଔଷଧକୁ ଶୀଘ୍ର ପୁନାକାରରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରୁଥିବାରୁ ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିତ ସ୍ଥାନରେ ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜରୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରୋବୋଟିକ ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ସର୍ଜରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗଧାଡ଼ିର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲର ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ତଥା ନିଦେ୍ର୍ଦଶକ ଡକ୍ଟର ସୁନୀଲ କୁମାର ଦାଶଙ୍କ ସମୟରେ ଏହି ଐତିହାସିକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ ହୋଇପାରିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ରୁ ଆଜିପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡଃ ଦାଶ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ରୋବୋଟିକ ବ୍ୟବହାର କରି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଆମ୍ରିରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରର କୋ÷ଶଳ ଯର୍ଥାଥ ଜ୍ଞାନର ସଫଳତାର ସାକ୍ଷୀ ଅଟେ । ଡାକ୍ତରଖାନା ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପାରମ୍ପରିକ ପଦ୍ଧତି ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ଆଣ୍ଠୁ ଗତି ଏବଂ କମ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହିବା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜୀବନକୁ ଶୀଘ୍ର ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ସର୍ଜନମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରୋବୋଟିକ ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡଃ ଦାଶଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରୋବୋଟିକ ଆଣ୍ଠୁ ପ୍ରତିରୋପଣକୁ ଅଧିକ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭ ସହିତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ଏହି ଅଗ୍ରଗତିରୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଉପକୃତ ହେବେ ନିଶ୍ଚିତ । ଡଃ ଦାଶ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜରୀରେ ସର୍ଜନମାନେ ପ୍ରକ୍ରିୟାର କରିଛି ଅଂଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜିକାଲ ବାହୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥିର ହାତ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଛୋଟ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ନାଭିଗେଟ୍ କରନ୍ତି । ରୋବୋଟିକ ବାହୁ ସର୍ଜିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରର ୩ଡି ପ୍ରତିଛବିରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଏବଂ ହାଡ଼କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା, ପ୍ର୍ରତିରୋପଣର ପରିଚୟ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳନ, ଏବଂ ସଠିକ ଫିଟ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ରୋବୋଟିକ ଆଣ୍ଠୁ ସର୍ଜରୀର ସୁବିଧା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ ଭାବରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିପାରିଛି । ଏହା କମ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଉନ୍ନତ କ୍ଲିନିକାଲ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଗ୍ରୁପ ସିଇଓ, ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲର ଶ୍ରୀ ରୂପକ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ଛୁଇଁଥିବାରୁ ଆମେ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ଉଜ୍ୱଳ ମତାମତକୁ ନେଇ ଆମେ ଖୁସି । ଆମ୍ରିରେ, ଆମେ ସର୍ବଦା ନୂତନତ୍ୱକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥାଉ ଏବଂ ଆମେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୋ÷ଶଳରେ ବିନିଯୋଗ କରୁ ଯାହା ଭଲଭାବେ ଉନ୍ନତ କ୍ଲିନିକାଲ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ । ରୋବୋଟିକ ସର୍ଜରୀ, ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସର୍ଜନମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଅଧିକ ସଠିକତା, ଉନ୍ନତ ଫଳାଫଳ, ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ପ୍ରତିରୋପଣ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ପାରମ୍ପରିକ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ଏକ ବିଶେଷ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆମ୍ରିର ମେଡିକାଲ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଡଃ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମିଶ୍ର, ଚିଫ ମାର୍କେଟିଂ ଅଫିସର ପ୍ରକାଶ ଜି ନାୟର, ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଏଚଆର ରାଜଶ୍ରୀ ଉପାଧାୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ

amri

Share: