Home » ସ୍ଥାନୀୟ ଖବର » ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ

ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ

ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯/୦୧: ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ୨୦୨୨- ୨୩ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ । ଏହି ବଜେଟ ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ପେପର୍‌ଲେସ ହେବ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେଉଥିବା ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହେବ ନାହିଁ । ବଜେଟର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସରକାର ଆୟୋଜନ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ମହାମାରୀର ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ହାଲୁଆ ସେରିମନି ଆୟୋଜନକୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ବଦଳରେ କିଛି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୋଭିଡ ନିୟମ ପାଳନ ପୂର୍ବକ ମିଠା ବଣ୍ଟାଯାଇଛି । ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ବଜେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ବାହ୍ୟ ଦୁନିଆଠାରୁ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ କିଛି ଦିନ ଲାଗି ବିଛିନ୍ନ କରାଯାଇଥାଏ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସଂସଦରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଯାଇ ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ସମ୍ପର୍କ କରିପାରିଥାନ୍ତି । ବଜେଟର ଗୋପନୀୟତା ରଖିବା ଲାଗି ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି । ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ବଜେଟ ବଜେଟକୁ ପେପରଲେସ କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ ବଜେଟ ଦସ୍ତାବିଜ ଛପାଯିବ ନାହିଁ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସାଂସଦ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଯେଭଳି ବଜେଟ ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ଏବଂ ଦସ୍ତାବିଜ ସହଜରେ ଲାଭ କରିପାରିବେ ତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେଶନ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେଶନରେ ବଜେଟ ଦସ୍ତାବିଜ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଉଭୟ ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ ରହିବ । ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍‌ ଭଳି ୨ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହିଠାରୁ କରିହେବ ଡାଉନଲୋଡ ଲୋକମାନେ ବଜେଟ ସମ୍ପର୍କିତ ଦସ୍ତାବିଜ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ (www.indiabudget.gov.in) ଡାଉନଲୋଡ କରିପାରିବେ । ଆପ୍ଲିକେଶନ ମଧ୍ୟ ଏହି ୱେବପୋର୍ଟାଲରୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିହେବ । ଯଦି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଏହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି ଏହାକୁ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ୟୁନିଅନ ବଜେଟ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହାକୁ ଇନଷ୍ଟାଲ କରିବା ପରେ ବଜେଟ ଦସ୍ତାବିଜ ମିଳିପାରିବ ।

bufjet-news-today

Share: